Zpět do obchodu
 
 

Jakou vybrat dřevinu

Bukové dřevo - masiv

Jedná se o středně těžké, tvrdé, houževnaté dřevo,je velmi vhodné na použití výhradně v interiérech. Bukové dřevo je dobře opracovatelné, výborně se lepí a povrchově upravuje. Výhodou oproti borovici či smrku je její střední tvrdost, tudíž je odolnější proti bouchancům, škrábancům atd...

Buk je z dostupných dřevin taková střední třída co se týče kvality, tvrdší je již pouze dub a jasan, pokud počítáme dřeviny ze kterých se nejčastěji vyrábí nábytek v ČR.

Často se v nabídce nábytku a především dřevěných postelí z masivu setkáváme s pojmem parketový buk , nebo-li buk cink. Základem pro výrobu parketového cinkovaného buku je masivní deska, která je tvořena slepením úzkých vlysů (prkének) vedle sebe do široké desky. Úzké vlysy jsou lepeny jak po šířce, tak především po délce speciálním spojem s vysokou pevností.

V předchozích letech byl dřevěný nábytek a postele z tvrdého bukového dřeva vyráběny pouze z tzv. průběžného buku. Tento pojem znamená, že jednotlivé vlysy masivního dřeva nejsou nastavované na délku a zachovávají tak přirozenou kresbu dřeva. Nábytek z takového materiálu je krásný, vzhledově čistý, ale nákladný na výrobu.

 

Smrkové dřevo - masiv

Dřevina je bez barevně odlišného jádra, ale má výrazné letokruhy a pravidelnou stavbu. Je bílá až slabě nažloutlá s mírným leskem. Tato dřevina je pevná ale zároveň měkká, tím pádem se hodně využívá k opracování kvůli jejím vlastnostem.

Smrk je naše nejrozšířenější dřevina. Je vysazován v parcích a zahradách jako okrasný strom a v hospodářských lesích jako zdroj dřeva a následné truhlářské práce.

Použití smrkového dřeva je všestranné, od řezbářství až po nábytek do vašich domovů, penzionů a zahrad. 

 

Borovicové dřevo - masiv

Dřevina má oranžově hnědé jádro a širší žlutou běl. Má výrazné letokruhy a tedy i značný rozdíl v hustotě a tvrdosti jarních a letních letokruhů, též patří mezi nejvíce vyskytovanou

spolu se smrkem u nás. Přirozený lesk je způsobený vysokým obsahem pryskyřice.

Poskytuje vynikající pružné, lehké, měkké a velmi trvanlivé pryskyřičnaté dřevo s výraznou kresbou letokruhů.

Kvůli vysokému obsahu pryskyřice, dokáže lépe odolávat vlhkosti a dobře se opracovává.

Borovicové dřevo využíváme ve všech směrech, především je hodně využíváno u kuchyňského nábytku, dveří a oken.

 

 

Dubové dřevo - masiv

V našich krajinách lze označit dub synonymem kvality a luxusu. Tvrdá dřevina s 

krásnou kresbou a kvalitním zpracováním nám dodává do našich domovů nezapomenutelný zážitek luxusu a kus přírody.

Má úzkou světle šedou běl, jádro šedohnědé, monotónně vybarvené. Letokruhy jsou dobře

znatelné kruhovitě uspořádané. Zejména jsou výrazné dřeňové paprsky, které se tvojí v radiálním řezu dřeviny, čímž docílíme ještě krásnější kresby.

Dub je velmi pevný a trvanlivý, poskytuje všestranné využití od stavitelství až po domácí zaměření v podobě nábytku.

Dub patří mezi nejrozšířenější domácí listnáče v našich krajinách ČR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru